|
|
|
|
3ЭС5К-560
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388477/11388485/11388493 |
| Built: | 27.06.2014 |
| Arrived: | 08.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | In operation |
| Units: | 3ЭС5К-560А 3ЭС5К-560Б 3ЭС5К-560В |
Эксплуатация:
С завода поступил в депо Могоча Забайкальской ж. д.
01.2015 г. — передан в депо Чита.
Ремонт:
20.05.2019 г. СР Улан-Удэнский ЛВРЗ
17.10.2021 г. ТР-3 СЛД-17 Чита |
| №: | 3ЭС5К-560 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388477/11388485/11388493 |
| Built: | 27.06.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Transferred to another depot January 2015 | ↑Transferred to another depot |
| №: | 3ЭС5К-560 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-6 Mogocha |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388477/11388485/11388493 |
| Built: | 27.06.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
August 2014 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → TCh-6 Mogocha → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita
— Zabaikal Railway → TCh-6 Mogocha
— Zabaikal Railway → 3ES5K Ermak
— 3ES5K Ermak
|
|
|