|
|
|
|
3ЭС5К-557
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388386/11388394/11388402 |
| Built: | 27.06.2014 |
| Arrived: | 08.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | In operation |
| Units: | 3ЭС5К-557А 3ЭС5К-557Б 3ЭС5К-557В |
Эксплуатация:
С завода поступил в депо Могоча Забайкальской ж. д.
12.2014 — передан в депо Чита.
Ремонт:
04.05.2019 г. СР Улан-Удэнский ЛВРЗ
29.10.2021 г. ТР-3 СЛД-17 Чита |
| №: | 3ЭС5К-557 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388386/11388394/11388402 |
| Built: | 27.06.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Transferred to another depot December 2014 | ↑Transferred to another depot |
| №: | 3ЭС5К-557 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-6 Mogocha |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388386/11388394/11388402 |
| Built: | 27.06.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
August 2014 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → TCh-6 Mogocha → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita
— Zabaikal Railway → TCh-6 Mogocha
— Zabaikal Railway → 3ES5K Ermak
— 3ES5K Ermak
|
|
|