|
|
|
|
3ЭС5К-550
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388170/11388188/11388196 |
| Built: | 30.05.2014 |
| Arrived: | 07.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | In operation |
| Units: | 3ЭС5К-550А 3ЭС5К-550Б 3ЭС5К-550В |
Эксплуатация:
С завода поступил в депо Могоча Забайкалськой ж. д.
01.2015 г. — передан в депо Чита.
Ремонт:
02.02.2019 г. СР Улан-Удэнский ЛВРЗ
10.09.2021 г. ТР-3 СЛД-21 Магдагачи |
| №: | 3ЭС5К-550 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388170/11388188/11388196 |
| Built: | 30.05.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Transferred to another depot January 2015 | ↑Transferred to another depot |
| №: | 3ЭС5К-550 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-6 Mogocha |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11388170/11388188/11388196 |
| Built: | 30.05.2014 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
July 2014 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → TCh-6 Mogocha → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita
— Zabaikal Railway → TCh-6 Mogocha
— Zabaikal Railway → 3ES5K Ermak
— 3ES5K Ermak
|
|
|