ТЭ33А-0214
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-5 Kandyagash |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16752073 |
| Built: | 2013 |
| Arrived: | 2013 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
| Current condition: | In operation |
Secondary photos: hide / show
 |
Россия, Оренбургская область, перегон Орск-Новый Город — Алимбет Russia, Orenburg region, Orsk-Novy Gorod — Alimbet stretch
Friday, February 23, 2024 Author: Ruslan_Galeev__
|
2024
2022
 |
Россия, Оренбургская область, перегон Никель — Орск-Новый Город Russia, Orenburg region, Nikel — Orsk-Novy Gorod stretch
Thursday, September 22, 2022 Author: Eugene
|
| №: | ТЭ33А-0214 |
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-5 Kandyagash |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16752073 |
| Built: | 2013 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
Transferred to another depot ???? | ↑Transferred to another depot |
| №: | ТЭ33А-0214 |
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-28 Almaty |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16752073 |
| Built: | 2013 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
 |
Казахстан, Алматинская область, перегон Шамалган — Аксенгир Kazakhstan, Almaty region, Shamalgan — Aksengir stretch
Friday, September 1, 2017 Author: tzhs
|
2017
2015
 |
Казахстан, Алматинская область, перегон Кайрат — Байсерке Kazakhstan, Almaty region, Kairat — Baiserke stretch
Поезд № 69 Защита — Алматы
Saturday, January 17, 2015 Author: Александр Залесский
|
2015
2014
 |
Казахстан, Алматинская область, перегон Капчагай — Илийская Kazakhstan, Almaty region, Kapchagay — Iliyskaya stretch
Поезд № 69 Защита — Алматы
Sunday, November 2, 2014 Author: Александр Залесский
|
 |
Казахстан, Алматы, станция Алматы-I Kazakhstan, Almaty, Almaty-I station Қазақстан, Алматы, Алматы-I станциясы
Поезд № 70 Алматы — Защита
Wednesday, October 29, 2014 Author: Александр Залесский
|
2013 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-5 Kandyagash → TE33A
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-28 Almaty → TE33A
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-5 Kandyagash
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-28 Almaty
— Kazakhstan Temir Zholy → TE33A
— TE33A
|