|
|
|
|
ТЭ33А-0198
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-20 Kostanay |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16751919 |
| Built: | 2013 |
| Arrived: | 2013 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
| Current condition: | In operation |
| до 2016 — передан в депо Костанай |
Secondary photos: hide / show
 |
Казахстан, Алматинская область, перегон Жетыген — Илийская Kazakhstan, Almaty region, Zhetygen — Iliyskaya stretch
Sunday, November 20, 2022 Author: Radist_kz
|
2022
2016
 |
Россия, Челябинская область, депо Троицк Russia, Chelyabinsk region, Troitsk depot
Friday, June 10, 2016 Author: Ruslan K.
|
 |
Казахстан, Костанайская область, перегон Костанай-Северный — Костанай Kazakhstan, Kostanay region, Kostanay-Severniy — Kostanay stretch
Поезд № 40 Санкт-Петербург — Астана
Thursday, April 28, 2016 Author: Radist_kz
|
| №: | ТЭ33А-0198 |
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-20 Kostanay |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16751919 |
| Built: | 2013 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
Transferred to another depot 2015 (approximately) | ↑Transferred to another depot |
| №: | ТЭ33А-0198 |
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-34 Kyzylorda |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16751919 |
| Built: | 2013 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
2013 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-20 Kostanay → TE33A
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-34 Kyzylorda → TE33A
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-20 Kostanay
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-34 Kyzylorda
— Kazakhstan Temir Zholy → TE33A
— TE33A
|
|
|
Link