ВЛ10К-851
| Railway District/Company: | South Urals Railways |
| Depot: | TCh-1 Zlatoust |
| Model: | VL10K |
| Builder: | Chelyabinsk Electric Locomotive Repair Plant Chelyabinsk |
| Works number: | 250 |
| Identification number: | 12217014/12217022 |
| Built: | 01.1972 |
| Arrived: | 02.1972 |
| Written off: | 08.2022 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | Written off |
Ремонт:
09.2001 — СР депо Курган
03.2007 — КРП Челябинский ЭРЗ
02.2012 — СР Челябинский ЭРЗ
01.2017 — СР Челябинский ЭРЗ
05.2019 — ТР-3 СЛД-21 Таганай |
Secondary photos (2): hide / show
 |
Россия, Челябинская область, перегон Смолино — Полетаево-I Russia, Chelyabinsk region, Smolino — Poletaevo-I stretch
Friday, February 4, 2022 Author: RailCat
|
 |
ВЛ10К-946 , South Urals Railways
Россия, Челябинская область, депо Златоуст Russia, Chelyabinsk region, Zlatoust depot
Sunday, January 23, 2022 Author: AK_74
|
2022
2021
 |
ВЛ10К-994 , South Urals Railways
Россия, Самарская область, перегон Безенчук — Мыльная Russia, Samara region, Bezenchuk — Mylnaya stretch
Friday, October 22, 2021 Author: Антон Савченко
|
 |
ВЛ10К-1027 , South Urals Railways
Россия, Челябинская область, перегон Челябинск-Южный — Исаковский Russia, Chelyabinsk region, Chelyabinsk-Yuzhny — Isakovskiy stretch
Saturday, August 28, 2021 Author: Mitia_SouthWest
|
2021
2019
 |
ЧМЭ3-4632 , Kuybyshev Railway
Россия, Самарская область, станция Чапаевск Russia, Samara region, Chapaevsk station
Sunday, June 16, 2019 Author: Санёк93
|
2019
2017
 |
Россия, Пензенская область, станция Пенза-II Russia, Penza region, Penza-II station
Monday, June 12, 2017 Author: ВЛ10У
|
 |
ВЛ10К-1203 , South Urals Railways
Россия, Мордовия, перегон разъезд 626 км — Голицино Russia, Mordovia, 626 km junction — Golitsino stretch
Sunday, May 21, 2017 Author: ZD LIKE FREE
|
 |
ВЛ10К-1203 , South Urals Railways
Россия, Мордовия, перегон Пишля — Рузаевка Russia, Mordovia, Pishlya — Ruzaevka stretch
Saturday, April 29, 2017 Author: andrey92
|
| №: | ВЛ10К-851 |
| Railway District/Company: | South Urals Railways |
| Depot: | TCh-1 Zlatoust |
| Model: | VL10K |
| Builder: | Chelyabinsk Electric Locomotive Repair Plant Chelyabinsk |
| Works number: | 250 |
| Identification number: | 12217014/12217022 |
| Built: | 01.1972 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Transferred to another depot March 2013 | ↑Transferred to another depot |
| №: | ВЛ10К-851 |
| Railway District/Company: | South Urals Railways |
| Depot: | TChE-3 Kurgan |
| Model: | VL10K |
| Builder: | Chelyabinsk Electric Locomotive Repair Plant Chelyabinsk |
| Works number: | 250 |
| Identification number: | 12217014/12217022 |
| Built: | 01.1972 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
 |
ЭР2-680 , Sverdlovsk Railway
Россия, Свердловская область, станция Седельниково Russia, Sverdlovsk region, Sedelnikovo station
Saturday, August 18, 2007 Author: Эдвард
|
| №: | ВЛ10К-851 |
| Railway District/Company: | South Urals Railways |
| Depot: | TChE-3 Kurgan |
| Model: | VL10K |
| Builder: | Chelyabinsk Electric Locomotive Repair Plant Chelyabinsk |
| Works number: | 250 |
| Identification number: | 12217014/12217022 |
| Built: | 01.1972 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Refurbishment (change of the serial number) March 2007 | ↑Refurbishment (change of the serial number) |
| №: | ВЛ10-851 |
| Railway District/Company: | South Urals Railways |
| Depot: | TChE-3 Kurgan |
| Model: | VL10 (T8) |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Built: | 01.1972 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
February 1972 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— South Urals Railways → TCh-1 Zlatoust → VL10K
— South Urals Railways → TChE-3 Kurgan → VL10K
— South Urals Railways → TChE-3 Kurgan → VL10 (T8)
— South Urals Railways → TCh-1 Zlatoust
— South Urals Railways → TChE-3 Kurgan
— South Urals Railways → VL10K
— South Urals Railways → VL10 (T8)
— VL10K
— VL10 (T8)
|