|
|
|
|
3ЭС5К-258
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-1 Bogotol |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11378874/11378882/11378890 |
| Built: | 12.2011 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | Out of order |
| Units: | 3ЭС5К-258А 3ЭС5К-258Б 3ЭС5К-258В |
Эксплуатация:
С завода поступил в депо Амурское Забайкальской ж. д.
__.12.2014 — передан в депо Чита
10.11.2021 — передан в депо Абакан-II
__.09.2022 — передан в депо Тимашевская
Ремонт:
04.2018 — СР Улан-Удэнский ЛВРЗ
07.2021 — ТР-3 СЛД-21 Магдагачи |
Secondary photos: hide / show
 |
Россия, Удмуртия, перегон Глазов — Балезино Russia, Udmurtia, Glazov — Balezino stretch
Tuesday, November 4, 2025 Author: IZ387
|
 |
Россия, Краснодарский край, станция Новороссийск Russia, Krasnodar krai, Novorossiysk station
Пульт управления (секция 2)
Sunday, May 14, 2023 Author: Юрий
|
 |
Россия, Краснодарский край, станция Новороссийск Russia, Krasnodar krai, Novorossiysk station
Пульт управления (секция 1)
Sunday, May 14, 2023 Author: Юрий
|
| №: | 3ЭС5К-258 |
| Railway District/Company: | North Caucasus Railway |
| Depot: | TChE-11 Timashevskaya |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11378874/11378882/11378890 |
| Built: | 12.2011 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Passed to an other railway (or to a plant) September 2022 | ↑Passed to an other railway (or to a plant) |
| №: | 3ЭС5К-258 |
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-7 Abakan |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11378874/11378882/11378890 |
| Built: | 12.2011 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
 |
Россия, Красноярский край, перегон Красноярск-Северный — Бугач Russia, Krasnoyarsk krai, Krasnoyarsk-Severny — Bugach stretch
Tuesday, August 9, 2022 Author: romik80
|
| №: | 3ЭС5К-258 |
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-7 Abakan |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11378874/11378882/11378890 |
| Built: | 12.2011 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Passed to an other railway (or to a plant) November 2021 | ↑Passed to an other railway (or to a plant) |
| №: | 3ЭС5К-258 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11378874/11378882/11378890 |
| Built: | 12.2011 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
| №: | 3ЭС5К-258 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11378874/11378882/11378890 |
| Built: | 12.2011 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Transferred to another depot November 2014 | ↑Transferred to another depot |
| №: | 3ЭС5К-258 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TChE-9 Amurskoe |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11378874/11378882/11378890 |
| Built: | 12.2011 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
Lists of rolling stock:
— Krasnoyarsk Railway → TChE-1 Bogotol → 3ES5K Ermak
— Gorky Railway → Lyangasovo operational depot (TChE-9) → 3ES5K Ermak
— North Caucasus Railway → TChE-11 Timashevskaya → 3ES5K Ermak
— Krasnoyarsk Railway → TChE-7 Abakan → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → TChE-9 Amurskoe → 3ES5K Ermak
— Krasnoyarsk Railway → TChE-1 Bogotol
— Gorky Railway → Lyangasovo operational depot (TChE-9)
— North Caucasus Railway → TChE-11 Timashevskaya
— Krasnoyarsk Railway → TChE-7 Abakan
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita
— Zabaikal Railway → TChE-9 Amurskoe
— Krasnoyarsk Railway → 3ES5K Ermak
— Gorky Railway → 3ES5K Ermak
— North Caucasus Railway → 3ES5K Ermak
— Zabaikal Railway → 3ES5K Ermak
— 3ES5K Ermak
|
|
|
Link