|
|
|
|
ТЭ33А-0068
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-15 Zhana-Arka |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16750671 |
| Built: | 2011 |
| Arrived: | 2011 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
| Current condition: | In operation |
Secondary photos: hide / show
 |
Казахстан, Карагандинская область, перегон Майкудук — Караганда Kazakhstan, Karaganda region, Maykudyk — Karagandy stretch Қазақстан, Қарағанды облысы, Майқұдық — Қарағанды айдауы
Sunday, June 27, 2021 Author: motowoz
|
| №: | ТЭ33А-0068 |
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-15 Zhana-Arka |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16750671 |
| Built: | 2011 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
Transferred to another depot ???? | ↑Transferred to another depot |
| №: | ТЭ33А-0068 |
| Railway District/Company: | Kazakhstan Temir Zholy |
| Depot: | TChE-28 Almaty |
| Model: | TE33A |
| Builder: | JSC Locomotive Assembly Plant Astana |
| Serial type: | Evolution ES44ACi |
| Identification number: | 16750671 |
| Built: | 2011 |
| Category: | Main Diesel Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
 |
Казахстан, Алматинская область, перегон Боктер — Капчагай Kazakhstan, Almaty region, Bokter — Kapchagay stretch
Sunday, June 9, 2013 Author: tzhs
|
2011 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-15 Zhana-Arka → TE33A
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-28 Almaty → TE33A
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-15 Zhana-Arka
— Kazakhstan Temir Zholy → TChE-28 Almaty
— Kazakhstan Temir Zholy → TE33A
— TE33A
|
|
|