|
|
|
|
ВЛ80ТК-1870
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-1 Bogotol |
| Model: | VL80TK (Ulan-Ude LVRZ) |
| Builder: | Ulan-Ude Electric Locomotive Repair Plant Ulan-Ude |
| Identification number: | 12651204/12651196 |
| Built: | 12.1978 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | Out of order |
| Note: | 1870/1938А; Резерв Аскиз |
Эксплуатация:
На 04.2005 — депо Чита Забайкальской ж.д.
На 04.2007 — депо Абакан Красноярской ж. д.
__.2012 — передан в депо Иркутск-Сортировочный
03.2013 — передан в депо Абакан
04.2024 — передан в депо Боготол
Составность:
На 04.2024 — работа по СМЕ с 1938А
Ремонт:
03.2001 — КР-2 Улан-Удэнский ЛВРЗ
12.2006 — КРП Улан-Удэнский ЛВРЗ
03.2017 — СР СЛД-11 Боготол-Сибирский
09.2021 — ТР-3 СЛД-11 Боготол-Сибирский |
Secondary photos (1): hide / show
2023
2015
 |
Россия, Красноярский край, перегон Минусинск — Крупская Russia, Krasnoyarsk krai, Minusinsk — Krupskaya stretch
Saturday, September 5, 2015 Author: Сергей Кривоносов
|
 |
Россия, Хакасия, депо Абакан Russia, Khakassia, Abakan depot
Wednesday, July 25, 2007 Author: Воздух Свободы
|
 |
Россия, Хакасия, станция Абакан Russia, Khakassia, Abakan station Орыс Хан, Хакас, Ағбан станция
Sunday, February 25, 2007 Author: Serega
|
| №: | ВЛ80ТК-1870 |
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-7 Abakan |
| Model: | VL80TK (Ulan-Ude LVRZ) |
| Builder: | Ulan-Ude Electric Locomotive Repair Plant Ulan-Ude |
| Identification number: | 12651204/12651196 |
| Built: | 12.1978 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Note: | 1870/1938А |
Refurbishment (change of the serial number) December 2006 | ↑Refurbishment (change of the serial number) |
| №: | ВЛ80Т-1870 |
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-7 Abakan |
| Model: | VL80K/VL80T |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 12651204/12651196 |
| Built: | 12.1978 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Note: | ВЛ80ТК-1870 |
| Show full dataShow only changes |
| №: | ВЛ80Т-1870 |
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-7 Abakan |
| Model: | VL80K/VL80T |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 12651204/12651196 |
| Built: | 12.1978 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Note: | ВЛ80ТК-1870 |
Passed to an other railway (or to a plant) 2006 (approximately) | ↑Passed to an other railway (or to a plant) |
| №: | ВЛ80Т-1870 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-3 Chita |
| Model: | VL80K/VL80T |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 12651204/12651196 |
| Built: | 12.1978 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
Lists of rolling stock:
— Krasnoyarsk Railway → TChE-1 Bogotol → VL80TK (Ulan-Ude LVRZ)
— Krasnoyarsk Railway → TChE-7 Abakan → VL80TK (Ulan-Ude LVRZ)
— East Siberian Railway → Irkutsk-Sortirovochny operational depot (TChE-5) → VL80TK (Ulan-Ude LVRZ)
— Krasnoyarsk Railway → TChE-7 Abakan → VL80K/VL80T
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita → VL80K/VL80T
— Krasnoyarsk Railway → TChE-1 Bogotol
— Krasnoyarsk Railway → TChE-7 Abakan
— East Siberian Railway → Irkutsk-Sortirovochny operational depot (TChE-5)
— Zabaikal Railway → TCh-3 Chita
— Krasnoyarsk Railway → VL80TK (Ulan-Ude LVRZ)
— East Siberian Railway → VL80TK (Ulan-Ude LVRZ)
— Krasnoyarsk Railway → VL80K/VL80T
— Zabaikal Railway → VL80K/VL80T
— VL80TK (Ulan-Ude LVRZ)
— VL80K/VL80T
|
|
|