|
|
|
|
2ЭС5К-019
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-11 Belogorsk |
| Model: | 2ES5K "Ermak" |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11360518/11360500 |
| Built: | 09.2006 |
| Arrived: | 15.12.2006 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | In operation |
Эксплуатация:
С завода поступил в депо Вихоревка Восточно-Сибирской ж. д.
12.2020 — передан в депо Хабаровск-II
02.2023(?) — передан в депо Белогорск
Ранее — СМЕ 019/020
Ремонт:
21.08.2017 — СР СЛД-18 Братское
30.10.2020 — ТР-3 СЛД-22 Нижнеудинск |
Secondary photos: hide / show
| №: | 2ЭС5К-019 |
| Railway District/Company: | Zabaikal Railway |
| Depot: | TCh-11 Belogorsk |
| Model: | 2ES5K "Ermak" |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11360518/11360500 |
| Built: | 09.2006 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Passed to an other railway (or to a plant) February 2023 or earlier | ↑Passed to an other railway (or to a plant) |
| №: | 2ЭС5К-019 |
| Railway District/Company: | Far Eastern Railway |
| Depot: | TChE-2 Khabarovsk-II |
| Model: | 2ES5K "Ermak" |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11360518/11360500 |
| Built: | 09.2006 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
December 15, 2006 Arrived from manufacturer (on facility)
 |
Россия, Ростовская область, Новочеркасский электровозостроительный завод Russia, Rostov region, Novocherkassk electric locomotive works
Friday, October 6, 2006 Author: Denzel Washington
|
Lists of rolling stock:
— Zabaikal Railway → TCh-11 Belogorsk → 2ES5K "Ermak"
— Far Eastern Railway → TChE-2 Khabarovsk-II → 2ES5K "Ermak"
— East Siberian Railway → Vihorevka operational depot (TChE-9) → 2ES5K "Ermak"
— Zabaikal Railway → TCh-11 Belogorsk
— Far Eastern Railway → TChE-2 Khabarovsk-II
— East Siberian Railway → Vihorevka operational depot (TChE-9)
— Zabaikal Railway → 2ES5K "Ermak"
— Far Eastern Railway → 2ES5K "Ermak"
— East Siberian Railway → 2ES5K "Ermak"
— 2ES5K "Ermak"
|
|
|
Link