|
|
|
|
3ЭС5К-1034
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-3 Ilanskaja |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11604667/11604691/11604725 |
| Built: | 05.2020 |
| Arrived: | 05.2020 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | In operation |
| Units: | 3ЭС5К-1034А 3ЭС5К-1034Б 3ЭС5К-1034В |
Эксплуатация:
С завода поступил в депо Хабаровск-II Дальневосточной ж. д.
08.2020 — передан в депо Иланская Красноярской ж. д.
Ремонт:
07.2025 — СР Ростовский ЭРЗ |
Secondary photos (1): hide / show
2025
2021
 |
Россия, Красноярский край, станция Тинская Russia, Krasnoyarsk krai, Tinskaya station
Friday, September 10, 2021 Author: Сергей Кривоносов
|
 |
Россия, Красноярский край, перегон Сорокино — Таёжный Russia, Krasnoyarsk krai, Sorokino — Tayozhny stretch
Sunday, August 29, 2021 Author: Maxim Dmitriev
|
| №: | 3ЭС5К-1034 |
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-3 Ilanskaja |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11604667/11604691/11604725 |
| Built: | 05.2020 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Passed to an other railway (or to a plant) August 2020 | ↑Passed to an other railway (or to a plant) |
| №: | 3ЭС5К-1034 |
| Railway District/Company: | Far Eastern Railway |
| Depot: | TChE-2 Khabarovsk-II |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11604667/11604691/11604725 |
| Built: | 05.2020 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
 |
Россия, Ростовская область, Новочеркасский электровозостроительный завод Russia, Rostov region, Novocherkassk electric locomotive works
Tuesday, May 5, 2020 Author: Копылов Н.О.
|
May 2020 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— Krasnoyarsk Railway → TChE-3 Ilanskaja → 3ES5K Ermak
— Far Eastern Railway → TChE-2 Khabarovsk-II → 3ES5K Ermak
— Krasnoyarsk Railway → TChE-3 Ilanskaja
— Far Eastern Railway → TChE-2 Khabarovsk-II
— Krasnoyarsk Railway → 3ES5K Ermak
— Far Eastern Railway → 3ES5K Ermak
— 3ES5K Ermak
|
|
|