|
|
|
|
3ЭС5К-1010
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-3 Ilanskaja |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11603689/11603697/11603705 |
| Built: | 02.2020 |
| Arrived: | 02.2020 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Current condition: | In operation |
| Units: | 3ЭС5К-1010А 3ЭС5К-1010Б 3ЭС5К-1010В |
Эксплуатация:
С завода поступил в депо Хабаровск-II Дальневосточной ж. д.
08.2020 — передан в депо Иланская
Ремонт:
04-07.2020 г. — рекламация Новочеркасский ЭВЗ |
Secondary photos: hide / show
 |
Россия, Забайкальский край, перегон Приисковая — Куэнга Russia, Zabaykalsky krai, Priiskovaya – Kuenga stretch
Saturday, May 17, 2025 Author: Максим П.
|
2025
2024
 |
Россия, Иркутская область, перегон Большой Луг — Подкаменная Russia, Irkutsk region, Bolshoy Lug — Podkamennaya stretch
Tuesday, June 18, 2024 Author: romik80
|
| №: | 3ЭС5К-1010 |
| Railway District/Company: | Krasnoyarsk Railway |
| Depot: | TChE-3 Ilanskaja |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11603689/11603697/11603705 |
| Built: | 02.2020 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
Passed to an other railway (or to a plant) August 2020 | ↑Passed to an other railway (or to a plant) |
| №: | 3ЭС5К-1010 |
| Railway District/Company: | Far Eastern Railway |
| Depot: | TChE-2 Khabarovsk-II |
| Model: | 3ES5K Ermak |
| Builder: | Novocherkassk Electric Locomotive Plant Novocherkassk |
| Identification number: | 11603689/11603697/11603705 |
| Built: | 02.2020 |
| Category: | Main Electric Locomotives |
| Show full dataShow only changes |
 |
Россия, Ростовская область, Новочеркасский электровозостроительный завод Russia, Rostov region, Novocherkassk electric locomotive works
Thursday, February 13, 2020 Author: Копылов Н.О.
|
February 2020 Arrived from manufacturer (on facility)
Lists of rolling stock:
— Krasnoyarsk Railway → TChE-3 Ilanskaja → 3ES5K Ermak
— Far Eastern Railway → TChE-2 Khabarovsk-II → 3ES5K Ermak
— Krasnoyarsk Railway → TChE-3 Ilanskaja
— Far Eastern Railway → TChE-2 Khabarovsk-II
— Krasnoyarsk Railway → 3ES5K Ermak
— Far Eastern Railway → 3ES5K Ermak
— 3ES5K Ermak
|
|
|